Prvý medzinárodný parahokejový turnaj na Slovensku

Zimný štadión v Dolnom Kubíne sa od 26. do 28. marca stal dejiskom historicky prvého medzinárodného parahokejového turnaja na Slovensku. Do rodiska slovenského parahokeja si svoje sily prišli zmerať národné reprezentácie Nemecka, Česka a Slovenska.

 

„Sme veľmi radi, že Slovensko zorganizovalo ich prvý medzinárodný turnaj. Vždy chceme, aby viac zemí organizovalo takéto šampionáty, lebo to propaguje náš šport,“ uviedla manažérka svetového parahokeja Barbora Kohoutová. „V Dolnom Kubíne parahokej vznikol a stále viac sa rozvíja. Je to pre nás veľká česť byť tu. Som rád, že ho prišli Česi a Nemci podporiť,“ doplnil výkonný riaditeľ Slovenského paralympijského výboru Maroš Čambal.

Usporiadať medzinárodný parahokejový turnaj v Dolnom Kubíne bolo snom organizačného výboru slovenského parahokeja už viac ako 7 rokov. Po počiatočných problémoch so zložením mužstva a bezbariérovosťou zimného štadióna sa to napokon podarilo. Káder sa zastabilizoval a štadión upravil pre potreby parahokeja. „Je to pre nás veľký úspech a prvý míľnik parahokeja na Slovensku. Teraz ukazujeme, že desať rokov poctivej práce malo význam,“ teší sa generálny manažér Slovenskej parahokejovej reprezentácie Miroslav Dráb.

Pozvanie na turnaj prijala Česká parahokejová reprezentácia, ktorá je v súčasnosti štvrtým najlepším tímom sveta. Turnaj svojou účasťou podporila aj nemecká reprezentácia, ktorá spolu so slovenskou bojuje o popredné umiestnenia v B skupine a postup medzi elitnú A kategóriu. Všetky tri tímy sa spoločne stretli na slávnostnom otváracom ceremoniáli v hoteli Park. „Dnes sme hrali prvý zápas s Českom, s ktorým sme naposledy súťažili pred rokom a pol. Bola to výborná skúsenosť. Zajtra máme ďalší zápas s domácim tímom. Dúfam, že v budúcej sezóne si spolu zahráme na oplátku v Nemecku,“ povedal tréner nemeckej parahokejovej reprezentácie Andreas Pokorny. „Veľmi sme si chceli prísť zahrať na Slovensko. Som rád, že sme práve my ten tím, ktorý svojím zápasom otvoril prvý ročník a môžeme byť súčasťou tejto akcie,“ dodal tréner českej parahokejovej reprezentácie Jiří Bříza.

Okrem samotných parahokejistov prišli do Dolného Kubína aj technickí delegáti, aby tu absolvovali medzinárodný kurz. Víťazom medzinárodného turnaja troch krajín Slovakia Cup 2019 sa stalo Česko, ktoré zdolalo Nemecko 2:0 a Slovensko 6:2. Na druhom mieste skončila naša reprezentácia, ktorá po mimoriadne napínavom a vyrovnanom zápase zdolala Nemecko po samostatných nájazdoch 4:3.

Text: redakcia

foto: Igor Kupčo a redakcia 

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*