Následky verernej smršte odstraňovali technické služby i deti

Veterná smršť, ktorá sa Dolným Kubínom prehnala pred mesiacom, za sebou nechala množstvo vyvrátených stromov. Jeden z nich spadol aj na páviu voliéru, ktorú výrazne poškodil a zabil pri tom dvoch kohútov.

 

Škody po silnej víchrici odstraňovali pracovníci technických služieb niekoľko dní. Koncom marca sa pustili do rekonštrukcie pávej voliéry. „Starý topoľ poškodil oplotenie a jeden prístrešok pre pávy. Musíme preto opraviť časť oplotenia, konkrétne stĺpy, španovací drôt aj pletivo. Vyrobíme tiež nový prístrešok pre pávy, lebo ten pôvodný sa už nebude dať opraviť. V tejto súvislosti budeme takisto opilovať stromy, ktoré sú priamo v pávej voliére, lebo z nich v minulosti padali konáre. Na záver vymeníme vrchnú sieť,“ vysvetlil konateľ Technických služieb mesta Dolný Kubín Pavol Heško. Pávy z Parku Martina Kukučína sú zatiaľ umiestnené v Oravskej Porube. Hneď po oprave voliéry bude živá atrakcia mesta opäť prístupná.

Následky veternej smršte prišli odstraňovať aj prváčikovia zo Základnej školy Janka Matúšku. Tí sa zamerali na historický cintorín, kde zbierali popadané konáre okolo hrobov našich dejateľov a zhromažďovali ich na jedno miesto, aby ich technické služby mohli jednoduchšie odviezť. Žiaci z rôznych tried Základnej školy Janka Matúšku chodia upratovať historický cintorín pravidelne. „S nimi je radosť robiť, lebo idú a konáre i haluze zbierajú ako mravce. Ani nie za hodinu to mali pozbierané. Deti treba viesť k tomu, aby sa o cintoríny starali a nebáli sa ich,“ uviedol Juraj Lakoštík, učiteľ ZŠ Janka Matúšku. Prváčikovia sa zamerali na upratovanie hrobov významných dejateľov, no nezabudli ani na miesta posledného odpočinku menej známych kňazov, o ktoré sa nemá kto starať.

Text a foto: redakcia

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*