Literárna súťaž Florinova jar pozná víťazov

Dolný Kubín, 27. apríla 2018 – Dolnokubínčanka Mariana Schmieder a Janka Mompayová z Námestova sú víťazkami literárnej súťaže Florinova jar. Do aktuálneho XVIII. ročníka sa zapojilo celkom 53 autorov píšucich poéziu a prózu. Janka Mompayová si prvenstvo odniesla za báseň Tichá, Dolnokubínčanka Mariana Schmieder, ktorá žije v Bazileji, získala prvé miesto v kategórii próza s literárnym dielom Svokra. Víťazov vyhlásili vo štvrtok 26. apríla v Oravskom múzeu v Dolnom Kubíne za prítomnosti vedenia mesta a poroty.

„Literárna súťaž ukázala, že na Slovensku nám vyrastajú mladí, talentovaní nasledovníci Dolnokubínčana Thea Herkeľa Florina, ktorí chcú a majú čo povedať širokej verejnosti. Myslím si, že tento významný slovenský básnik by bol na nich hrdý,“ konštatoval Roman Matejov, primátor mesta.

Odborná porota udelila druhé miesto v kategórii poézia za básničku Búrka Klaudii Rybovičovej zo Starej Ľubovňe. Básnička Vyslabikovaná od Kristiána Lazarčíka z Horných Otrokovíc získala tretie miesto. Literárne dielo Bol to dobrý nápad, ktoré napísala Jana Cigániková zo Slovenského Grobu, získalo v kategórii, próza druhé miesto. Tretie miesto nebolo udelené. Z metropoly dolnej Oravy si zvláštne ocenenie primátora mesta Dolný Kubín odniesol Miroslav Karcol zo Zázrivej, Eva Gašparová zo Zemianskych Kostolian, Zuzana Martišková z Topolčian, Anna Kulinová z Istebného a Pavol Stuchlý z Istebného. Za jedinečnosť pri tvorbe si diplomy odniesli aj žiačky základných škôl Dolnokubínčanka Olívia Gvoždiaková za príspevok Môj druhý brat a Kristína Zvolinská z Levoče s príspevkom Príbeh môjho srdca.

Do súťaže Florinova jar sa za 18 ročníkov prihlásilo 400 súťažiacich. Niektorí z nich už napísali a vydali vlastné knihy. „Momentálne nám tu vznikajú nové a mladé ročníky, deti vo veku 16 a 18 rokov, ktoré začínajú robiť veľkú revolúciu v písaní poézie a prózy,“ povedal organizátor súťaže Miroslav Samuel Líška. Podmienkou na prihlásenie sa do súťaže, ktorá prebiehala od 17. novembra 2017 do 31. marca 2018, bolo, aby autori v kategórii poézie zaslali aspoň štyri básne, z ktorých každá mala mať rozsah A4. V próze bolo taktiež potrebné poslať tri listy prózy A4. Organizátori v tomto prípade neobmedzili vekovú hranicu pre účastníkov.

Aktuálny ročník bol výnimočný aj tým, že tvoril súčasť spomienkového programu „K živým hovorí živý“ pri príležitosti 110. výročia narodenia dolnkubínskeho rodáka, básnika, publicistu, redaktora a diplomata Teodora Herkeľa Florina (1908 – 1973), ktorý sa aktívne zapájal do kultúrno-spoločenského života na Orave. Bol jedným zo zakladateľov a dušou Hviezdoslavovho Kubína. Súťaž každoročne vyhlasuje primátor mesta Dolný Kubín v spolupráci s Občianskym združením Homo Erectus.

 

Text a foto: redakcia

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*